2020 Yılı Oscar Yabancı Dilde En İyi Film Türkiye Adayı Başvuruları

AKADEMİ ÖDÜLLERİ (OSCAR) TÜRKİYE ‘EN İYİ ULUSLARARASI FİLM ADAYI’ Bu yıl 93.’si düzenlenecek olan Akademi Ödülleri (OSCAR) için Türkiye ‘En İyi Uluslararası Film...

Bilgilendirme

2020 Yılı Oscar Yabancı Dilde En İyi Film Türkiye Adayı Başvuruları

AKADEMİ ÖDÜLLERİ (OSCAR) TÜRKİYE ‘EN İYİ ULUSLARARASI FİLM ADAYI’

Bu yıl 93.’si düzenlenecek olan Akademi Ödülleri (OSCAR) için Türkiye ‘En İyi Uluslararası Film Türkiye Adayı’ seçim takvimi belirlenmiştir. Süreç bu yıl "Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği" tarafından yürütülecektir. 1 Ekim 2019-30 Aralık 2020 arası ticari gösterime çıkmış/çıkacak olan filmler aday gösterilebilirler. Bununla birlikte, bu yıla özgü olarak Covid-19 salgını nedeniyle bu tarihler arasında gösterimi planlanan fakat salgın nedeniyle sinemaların kapalı olmasından sinema gösterimleri gerçekleştirilemeyen filmler, streaming ya da online platformlarda izleyici ile buluşmuş olmaları koşuluyla aday gösterilebilirler. Akademi Ödülleri (OSCAR) kuralları gereğince filmin, ticari amaçlı olarak birbirini takip eden şekilde en az yedi gün süre ile gösteriminin yapılması gerekmektedir.

Seçici kurul tarafından değerlendirilecek filmlerin başvuru formu ve şifreli online izleme linkinin ya da 16 adet dijital (DVD ya da harici bellek) kopyasının 16 Kasım 2020 Pazartesi günü mesai bitimine kadar (FİYAB-SEYAP-TESİYAP ofisi) ulaştırılması gerekmektedir.

Başvuru formuna 

 

http://www.sek.org.tr/dokuman/oscar.docx

adresinden ulaşabilirsiniz.

Filmlerin yapımcıları, seçici kurul üyeleri için 16 Kasım 2020 gününe kadar ayrıca özel gösterimler organize edebilirler.

Seçici Kurul, ASİTEM, BİROY, BSB, FİYAB, SENARİSTBİR, SETEM, SESAM, SE-YAP, SİNEBİR, TESİYAP Sinema Meslek Birlikleri’nin yanı sıra ÇASOD, FİLM-YÖN, SİNESEN, SİYAD, SODER ve KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI SİNEMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ temsilcilerinden oluşmaktadır. Seçici Kurul, Akademi Ödülleri (OSCAR) ‘En İyi Uluslararası Film Türkiye Adayı’nı en geç KASIM ayı sonuna kadar açıklayacaktır.

Başvuru formu www.sek.org.tr adresinden indirilebilir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sinema Meslek Birlikleri

Güç Birliği İLETİŞİM Adres: FİYAB-SEYAP-TESİYAP Sinema Yapımcıları Meslek Birlikleri / Kuloğlu Mah. Turnacıbaşı Sok. No.3 Kat.3 D.6 Beyoğlu Tel: 0 212 247 39 02 E-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.