Bilgilendirme

Türkiye'nin Oscar adayı KALANDAR SOĞUĞU

Türkiye'nin Oscar adayı Mustafa Kara'nın yönetmenliğini yaptığı "Kalandar Soğuğu" filmi olarak belirlendi. Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'ndan yapılan açıklama şöyle... 

 

 

Kamuoyuna Duyuru

Sinema Meslek Birlikleri üyelerinden oluşan Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'nun organize ettiği 'Yabancı Dilde En İyi Film' Akademi Ödülü (Oscar) adayı için Türkiye'den gönderilecek filmin seçimi yapıldı.


Sinema sektöründen meslek birlikleri, dernekler ve sendikalar ile Sinema Genel Müdürlüğü'nün belirlediği temsilcilerden oluşan 17 kişilik jüri iki oturumda başvuran adaylar arasından kararını verdi.


Bu yıl Oscar Türkiye adayı olmak için vizyona girmiş 10 film, SEK'e başvuruda bulundu. Başvuran eserlerden "Sarmaşık" isimli film, bir önceki yıl Oscar Türkiye adayı olarak vizyon tarihini bildirerek başvuru yapmıştı.

Jüri tarafından yapılan değerlendirmede önceki yıl değerlendirmiş Sarmaşık filminin, ikinci kez başvurusunun kabul edilemeyeceği jürinin oy çokluğuyla karar verildi.


Jürinin ikinci toplantısında kapalı oylama ile değerlendirilen 9 filmden 'KALANDAR SOĞUĞU' isimli film, jüri üyelerinin büyük çoğunluğundan tartışmaya yer bırakmayacak farkla oy alarak 'Akademi Ödülü Yabancı Dilde En İyi Yabancı Film' kategorisinde Türkiye adayı olarak seçildi.


'KALANDAR SOĞUĞU' filmi ekibini kutlar, Oscar yolunda başarılar dileriz.


Sanatsal Etkinlikler Komisyonu
Başkanı
Mehmet Güleryüz