Bilgilendirme

Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali Yalova'da..

Bu yıl 9.’su düzenlenen, Türkiye’nin ilk ve tek çevre temalı kısa film etkinliği olan Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali, 27 - 30  Nisan 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.Bu yıl festivale ev sahipliği yapacak olan Yalova, çevreye olan duyarlılığını sinema alanında da göstererek, çevre bilincinin oluşmasına katkı sağlayan sanatçıları bir araya getirecektir. Çeşitli ülkelerden çevre temalı kısa filmlerin yer aldığı uluslararası gösterimler, ulusal çevre temalı kısa film yarışmasının yanı sıra, çeşitli sergi, açıkoturum ve söyleşi, müzik dinletileri gibi birçok etkinlik festival kapsamında olacaktır. Ayrıca, çocuklardaki çevre bilincini oluşturmak ve geliştirmek amacıyla yapılacak özel gösterimler de festival kapsamında yer almaktadır.

 

Çevre Film - Vural Çavuşoğlu tarafından her yıl düzenlenen festival, Yalova Belediyesi katkılarıyla, Basad (Bakırköy Sanatçılar Derneği) işbirliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda, Cervantes İspanya Kültür Merkezi-Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu-Goethe İstanbul Alman Kültür Merkezi-İtalyan Kültür Merkezi tarafından da desteklenmektedir. Festivalin bu yıl diğer kurumsal destekçileri ise; Sanatsal Etkinlikler Komisyonu, Yalova Ressamlar Derneği, Cumhuriyet, Birgün, Hürriyet gazeteleri ile sadibey.com sitesi oldu.


TOPLAM 5 ÜLKEDEN 60 ÇEVRE TEMALI KISA FİLM GÖSTERİLECEK

Yalova Belediyesi, yeni dekore edilen Meclis Salonu’nda yapılacak film gösterimlerinde, Türkiye, İspanya, Almanya, Hollanda ve İtalya’dan çevre temalı kurmaca, belgesel ve canlandırma türlerinde toplam 60 çevre temalı kısa film yer alacak. Gösterimler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.


“YÜRÜYEN KÖŞK” ESİN KAYNAĞI OLDU

Festival kapsamında her yıl düzenlenen “Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması bu yıl; çevre konusunda 1930’larda henüz dünyada çevre sorunlarından söz edilmemişken, Atatürk’ün uygulaması ile dünyaya çevre duyarlılığı konusunda ilk örnek olan “Yürüyen Köşk” adı ile yapılmaktadır.

Çevre temasını doğrudan ya da dolaylı işleyen kurmaca, belgesel ve canlandırma türündeki kısa filmlerin kabul edildiği ulusal düzeydeki yarışmanın bu yılki seçici kurul üyeleri şu isimlerden oluşmaktadır:

ÖN SEÇİCİ KURUL:

Berra YILMAZ (Sanat Tarihçisi), Ergin GÜLEN ( Karikatürist), Melikcan ZAMAN (Müzik Direktörü), Gülcihan YELKENCİ ( Yönetmen Yard.)


SEÇİCİ KURUL:

Binnur FEYİZLİ (Tv Yapımcısı-Yönetmen), Ediz HUN (Sinema Sanatçısı), Hale SOYGAZİ (Oyuncu), Hayri ÇÖLAŞAN (Görüntü Yönetmeni), Sadi ÇİLİNGİR (Sinema Yazarı), Üstün ASUTAY (Tiyatro Sanatçısı), Vural ÇAVUŞOĞLU (Yapımcı-Yönetmen)

Yarışmanın ödül töreni ise 30 nisan 2010 günü saat 19:00’da yapılacaktır.

ÖZEL GÖSTERİMLER

Bu yıl festival için, kendi konularında  Türkiye’de ilk oluşturan 2 ayrı özel program da hazırlandı.

“Çevre ve Çocuk”: İlköğretim öğrencilerine yönelik, çevre temalı eğitici ve eğlendirici kısa filmlerden oluşan FIRTINA ÇOCUKLAR-LİMBO serisinin ilk 5 bölümü 2 ayrı programla gösterime alındı.

“Çanakkale ve Nusret” Yönetmenliğini Vural Çavuşoğlu’nun yaptığı, Çanakkale Deniz Savaşları ve Nusret gemisinin konu edildiği 23 dk. lık belgesel film Festivalin ödül töreni öncesi 30 nisan 2011 tarihinde 19:00’da izleyicilerle buluşacak.

ÇEVRE TEMALI SERGİLER

Karikatürist Ergin Gülen’in festival için özel hazırladığı yağlı boya karikatürlerden oluşan sergisi ile BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) ve Yalova Ressamlar Derneği tarafından ortak hazırlanan çevre ve doğa temalı resim ve heykel sergisine toplam 25 sanatçı katılmaktadır.

Sergiler, Yalova Güzel Sanatlar Merkezi-Resim Galerisi’nde festival boyunca açık olacak.

MÜZİK DİNLETİLERİ VE SÖYLEŞİLER

Prof. Dr. Orhan Kural ile “Yaşanabilir Bir Çevre İçin Elele” adlı müzikli dialı özel söyleşisi 29 Nisan 2011 saat 19:00 ‘da Yalova Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılacaktır.

Yine aynı salonda yapılan film gösterimleri öncesi Konservatuar Müdürlüğü organizesi ile müzik dinletileri gerçekleştirilecektir.

FEATİVAK KATILIM VE BİLGİ İÇİN:

ÇEVRE FİLM

İncirli Cad. Bağlarbaşı Apt. No:54/9 Bakırköy- İstanbul

www.cevrefilm.org

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

O212 660 81 24